Długie jesiennie wieczory to idealny czas na zaszycie się pod kocem przed ekranem telewizora z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Dla tych, którzy nie lubią się nudzić i potrzebują dreszczyku adrenaliny odpowiednią propozycją będą filmy sensacyjne. Dobry film sprawi, że ponure jesienne wieczory wypełni akcja i fabuła trzymająca w napięciu.

Film sensacyjny. Co przedstawia ten gatunek?

Film sensacyjny, nazywany też filmem akcji, to w zasadzie nie gatunek a odmiana filmu fabularnego. Cechuje się tym, że dominuje w nim ruch i akcja. Głównymi, charakterystycznymi cechami filmów akcji będą więc pościgi, krajobrazy ale także występująca zmienność relacji między bohaterami. Podstawowym motywem filmów sensacyjnych jest ukazanie działań ludzi, którym grozi śmierć i oni doskonale o tym wiedzą.

Fabuła filmu będzie więc opierać się na stawianiu czoła zagrożeniom, próbach ucieczek z pułapek czy podejmowaniu ryzyka w sytuacji, w której bohater nie ma już nic do stracenia. Dla tych, którzy lubią zagadki i działanie raczej po cichu sprawdzi się odmiana filmów sensacyjnych, jaką są filmy szpiegowskie. To doskonale znane produkcje, chociażby z serii o Jamesie Bondzie, agencie 007. Filmy sensacyjne warte obejrzenia to zdecydowanie te, które można nazwać klasyką gatunku, i które na dobre zagościły na ekranach telewizorów. Więc, jakie filmy sensacyjne warto zobaczyć?

Najlepsze filmy sensacyjne. Jaki film akcji na wieczór?

Dobry film akcji to taki, który utrzyma widza w napięciu i nie zdradzi mu zakończenia zawczasu. Mimo klasyki, która wciąż porywa serca nowych widzów, na kinowych ekranach pojawiają się świeże produkcje, które niczym nie ustępują sprawdzonym hitom. Poniżej znajduje się lista kilku dobrych, wysoko ocenianych filmów sensacyjnych, które zaabsorbują uwagę widza na długie godziny.

  1. „Szklana pułapka” (1988), reż. John McTiernan– John McClane (Bruce Willis)- nowojorski policjant odwiedza swoją żonę w Wigilię. Wraz z nią idzie na świąteczną imprezę w siedzibie firmy, w której ona pracuje. Uroczystość zostaje przerwana przez grupę terrorystów, którzy zajmują budynek a wszystkich przebywających w środku biorą na zakładników. McClane zdaje sobie sprawę, że tylko on może cało wyprowadzić przerażonych ludzi z trudnej sytuacji.
  2. „Gorączka” (1995), reż. Michael Mann– Doświadczony przestępca Neil McCauley (Robert De Niro) planuje zrobić jeden, duży, ostatni skok zanim przejdzie na emeryturę. Organizuje on zbrojny napad na opancerzoną ciężarówkę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Vincent Hanna (Al Pacino). Oboje są niezwykle zaangażowani i inteligentni. McCauley i Hanna odkrywają do siebie szacunek, nawet gdy próbują pokrzyżować sobie nawzajem plany.
  3. „Top Gun” (1986), reż. Tony Scott- Top Gun Naval Fighter Weapons School to miejsce, w którym najlepsi z najlepszych trenują, aby doskonalić swoje umiejętności latania. Kiedy pilot myśliwca Maverick (Tom Cruise) zostaje wysłany na szkolenie, jego zarozumiałość i lekkomyślna postawa sprawiają, że wchodzi w sprzeczkę z innymi pilotami, zwłaszcza z chłodnym i opanowanym Icemanem (Val Kilmer). Ale Maverick rywalizuje nie tylko o tytuł najlepszego pilota myśliwca, walczy także o uwagę swojej pięknej instruktorki latania.
  4. „Interstellar” (2014), reż. Christopher Nolan– W przyszłości, przez nieurodzaj i zniszczenie środowiska Ziemia nie nadaje się do życia. Profesor Brand (Michael Caine), genialny fizyk z NASA, pracuje nad planami uratowania ludzkości poprzez przeniesienie populacji Ziemi do nowego domu dzięki tunelowi czasoprzestrzennemu. W ramach eksperymentu Brand musi wysłać byłego pilota NASA, Coopera (Matthew McConaughey) i zespół badaczy przez galaktykę, aby dowiedzieć się, która z trzech planet może być nowym domem dla ludzkości.
  5. „Uprowadzona” (2008), reż. Pierre Morel- Bryan Mills (Liam Neeson), były agent rządowy, próbuje nawiązać kontakt ze swoją córką Kim (Maggie Grace). Jego najgorsze obawy stają się rzeczywistością, gdy handlarze niewolnikami seksualnymi porywają Kim i jej przyjaciółkę wkrótce po tym, jak dziewczyny przyjechały na wakacje do Paryża. Bryan musi wykorzystać wszystkie umiejętności, których nauczył się w tajnych służbach, aby uratować córkę, która zaledwie za 4 dni zostanie sprzedana.

To tylko kilka z propozycji, które wkręcą w świat filmów sensacyjnych każdego fana akcji. Większość najlepszych filmów sensacyjnych znajduje się na popularnych platformach streamingowych, w tym na Netflix czy Disney+.